Gambiya Misket Bombaları Yasağı Sözleşmesi'ni imzaladı

Gambiya Misket Bombaları Yasağı Sözleşmesi'ni imzaladı

 

Gambiya, 11 Aralık'ta, Misket Bombaları Sözleşmesi'ni  Birleşmiş Milletler New York Genel Merkezi'nde imzalayarak taraf devlet oldu. 

2008'den bu yana, Misket Bombaları Yasağı Sözleşmesi'nin imzacısı olan Gambiya, misket bombası üretmemekte ve stoklamamaktadır.

Misket Bombaları Koalisyonu (CMC) Direktörü Hector Guerra, "Gambiya'nın 105. Taraf Devlet olarak son on yılın en önemli insani ve silahsızlanma anlaşması olan Misket Bombaları Yasağı Sözleşmesi'ni onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Gambiya, henüz Sözleşme'ye katılmamış olan Afrika ülkeleri için örnek teşkil ediyor'' dedi. 

Gambiya'nın onaylanmasıyla, 54 Afrika ülkesinden 43'ü Misket Bombaları Yasağı Sözleşmesi'ne katılmış oldu. On üç devlet - Angola, Benin, Orta Afrika Cumhuriyeti, DRC, Cibuti, Kenya, Liberya, Madagaskar, Namibya, Nijerya, Sao Tomé ve Principe, Tanzanya ve Uganda - Sözleşme'yi imzaladı, ancak henüz onaylamadı. Sadece 11 Afrika ülkesi - Cezayir, Mısır, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Gabon, Libya, Fas, Güney Sudan, Sudan ve Zimbabve - Sözleşme dışında kalmaktadır.

Sözleşme 1 Haziran 2019'da Gambiya için yürürlüğe girecek.

 

11/12/2018