Oslo Süreci : Uluslararası Misket Bombalarının Yasaklanması Sözleşmesi

Oslo Sürecini destekleyen ülkeler, 2008 yılında, sivillere kabul edilemez zararlar veren misket bombalarını yasaklayan, varolan stokların yok edilmesi şartını getiren ve misket bombalarından etkilenen sivillere yardım edilmesini ve etkilenen alanların temizlenmesini öngören bir anlaşmanın imzalanmasını sağlayacakları sözünü verdiler.

2007 yılının Şubat ayında, hükümetler misket bombasının yasaklanması için bir inisiyatif oluşturmak üzere Oslo’da toplandılar. Kırk altı ülke Oslo Deklerasyonu’nu desteklediğini açıkladı ve 2008 yılında, sivillere kabul edilemez zararlar veren misket bombalarını yasaklayan, varolan stokların yok edilmesi şartını getiren ve misket bombalarından etkilenen sivillere yardım edilmesini ve etkilenen alanların temizlenmesini öngören bir anlaşmanın imzalanmasını sağlayacakları sözünü verdiler.

2007 yılının Mayıs ayında Lima’da, ikinci Oslo süreci konferansı yapıldı. Lima'da, Oslo Sürecine’ne katılan ülke sayısı 75’e yükseldi.

Ağustos ayında Malawi, Oslo Deklerasyonu’nu ve misket bombalarını yasaklayacak yeni bir anlaşmayı desteklediğini açıkladı.

Eylül ayında, Kosta Rika’da yapılan bölgesel toplantıda, dört yeni Latin Amerika ülkesi Oslo Süreci’ni desteklediğini açıkladı.

Eylül ayında St Vincent ve Grenadines, Oslo sürecini desteklediğini açıkladı.

Ekim ayında, Belgrad’da düzenlenen Misket Bombalarından Etkilenen Ülkeler Konferansı’nda, Montenegro Oslo Süreci’ni desteklediğini açıkladı.

Ekim ayında Brüksel’de misket bombaları üzerine düzenlenen Avrupa Bölgesel Konferansı’nda, Bulgaristan ve Türkiye, Oslo Sürecini desteklediğini açıkladı.

Şimdiye kadar Oslo Süreci’ne 84 ülke katıldı.

 

Oslo Süreci’ne katılan ülkeler:

Afganistan, Arnavutluk, Angola, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Bolivya, Bosna ve Hersek, Bulgaristan, Burundi, Kamboçya, Kanada, Çad, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Mısır, El Salvador, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Gana, Yunanistan, Guatemala, Guinea Bissau, Kutsal Deniz, Honduras, Macaristan, Izlanda, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Ürdün, Lao PDR, Latviya, Lübnan, Lesotho, Liberya, Lihtenştayn, Litvanya, Luxemburg, Malawi, Malta, Marutanya, Meksika, Montenegro, Mozambik, Hollanda, Yeni Zellanda, Nikaragua, Nijerya, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Senegal, Sısbistan, Slovakya, Slovenya, Günay Afrika, İspanya, St Vincent ve Grenadines, İsveç, İsviçre, Tanzanya, Tayland, Türkiye, Uganda, İngiltere, Uruguay, Venezuela, Yemen and Zambiya.

 

 

84 katılımcı ülke dışında Misket bombası üretmiş olan ve kısa süre önce misket bombası üretimini durdurmuş olan ülkeler:

Arjantin, Şili, Belçika, Bosna ve Hersek, Bulgaristan, Mısır, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Japonya, Hollanda, Polonya, Sırbistan, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve İngiltere.

 

 

Stoklarında misket bombası bulunan 35 ülke:

Angola, Avusturya, Belçika, Bosna ve Hersek, Bulgaristan, Kanada, Şili, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Guinea Bissau, Macaristan, Endonezya, İtalya, Japonya, Ürdün, Hollanda, Nijerya, Norveç, Polonya, Portekiz, Sırbistan, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, İngiltere, Yemen.

 

 

Bir kere misket bombası kullanmış olan 7 ülke, ayrıca devlet olmayan silahlı gruplar da bu çatışmaların ikisinde misket bombası kullanmışlardır:

Bosna ve Hersek, Hırvatistan (NSAG), Fransa, Hollanda, Nijerya, Sırbistan, İngiltere.

 

 

Misket bombasından etkilenen 14 ülke:

Afganistan, Arnavutluk, Angola, Bosna ve Hersek, Kamboçya, Çad, Hırvatistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Guinea Bissau, Lao PDR, Lübnan, Montenegro, Sırbistan, Uganda. (Yemen, misket bombasından etkilenmiş olmasına rağmen Oslo süecine katıldı).

 

 

Belirli Konvansiyonel silahlar konusunda Anlaşmaya taraf olmayan 23 ülke: Afganistan (imzacı), Angola, Bangladeş, Çad, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Mısır (imzacı), Gana, Guinea Bissau, İzlanda (imzacı), Endonezya, Lübnan, Malawi, Marutanya, Mozambik, Nijerya, St Vincent ve Grenadines, Tanzanya, Tayland, Uganda, Venezuela, Yemen, Zambiya 

 

 

Oslo Süreci Konferansları

Şimdiye kadar aşağıdaki uluslararası konferanslar gerçekleşti (ayrıca bu süreçte ek bölgesel konferanslar da yapıldı):

Oslo, Norveç: 22-23 Şubat 2007

Lima, Peru: 23-25 Mayıs 2007

Viyana, Avusturya: 5-7 Aralık 2007

Wellington, Yeni Zellanda: 18-22 Şubat 2008

Dublin, İrlanda: 19 – 30 Mayıs 2008

12/04/2008